niedziela, 6 kwietnia 2014

Nie dla sierpa i młota (II)

Skarga, złożona przez Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość do Rady Miasta na działanie Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD), w którego imieniu 16 stycznia br. składano kwiaty pod pomnikiem z gwiazdą i sierpem, znajdującym się na częstochowskim cmentarzu Kule w kwaterze żołnierzy Armii Czerwonej, została na razie odłożona ad acta.

Komisja Rewizyjna Rady Miasta, która zgodnie ze statutem Miasta wstępnie opiniuje skargi, obradując 2 kwietnia pod przewodnictwem Ryszarda Majera (PiS) zapowiedziała, iż przed wydaniem własnej opinii wystąpi do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o... opinię tej instytucji. Zdecydowali o tym członkowie Komisji z klubów PiS i PO, gdyż radni SLD opuścili posiedzenie przed omawianiem tego punktu.
Reprezentujący Stowarzyszenie na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej Zbigniew Bonarski przekazał radnym oświadczenie o treści: Na podstawie art. 227 Kodeksu postępowania administracyjnego w imieniu Stowarzyszenia Solidarność i Niezawisłość oraz środowisk patriotycznych Częstochowy podtrzymujemy skargę na Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, w którego imieniu w dniu 16 stycznia br. złożone zostały kwiaty (wieniec) pod tzw. pomnikiem wdzięczności na częstochowskim cmentarzu Kule, zwieńczonym jednoznacznym symbolem zbrodniczej totalitarnej ideologii, tj. sierpem i młotem.
Naszym zdaniem, składanie kwiatów pod symbolem sierpa i młota jest publicznym propagowaniem i rozpowszechnianiem zbrodniczej symboliki, jest to swoistą pochwałą faktycznej okupacji miasta przez armię Związku Sowieckiego w roku 1945. Coroczne składanie kwiatów, gloryfikowanie i utrwalanie kłamstwa historycznego jest naruszeniem art. 256 Kodeksu karnego, § 1.2.
Jednocześnie stanowczo oświadczamy, że stoimy na straży wiecznego spokoju wszystkich żołnierzy, którzy oddali życie na częstochowskiej ziemi, tym samym uznajemy, że każdy cmentarz, a szczególnie mogiły żołnierskie wymagają opieki władz samorządowych.
Opieka nad grobami i szacunek dla poległych: Tak.
Składanie kwiatów 16 stycznia pod sierpem i młotem: Nie.
Dla mieszkańców Częstochowy, będących ofiarami brutalnych przestępstw, rabunków
i kradzieży, dla rodzin ofiar zamordowanych i zgwałconych przez żołnierzy Armii Czerwonej oraz wszystkim innym prześladowanym przez sowieckie służby bezpieczeństwa w roku 1945
w Częstochowie - składanie kwiatów pod pomnikiem zwieńczonym sierpem i młotem przez Prezydenta Miasta Częstochowy - jest oburzające, obrażające i wywołujące niepokój społeczny.